Anunț selecție parteneri din industrie pentru un proiect colaborativ de cercetare depus în cadrul apelului “EEA Grants – Proiecte Colaborative de Cercetare”

Universitatea Politehnica din București, prin Centrul pentru Stiinta Suprafetei si Nanotehnologie, inițiază un proiect colaborativ de cercetare ce urmează să fie depus în cadrul apelului “EEA Grants – Proiecte Colaborative de Cercetare”.

Proiectul își propune  dezvoltarea unor electrocatalizatori inovativi pe baza de grafena si Au, aliaj Pt-Au, Pt-Co contribuind la scaderea continutului de Pt din componenta pilelor de combustie tip PEM, in acelasi timp asigurand o activitate catalitica si durabilitate in timpul functionarii mult imbunatatita, cu cel putin 10%, in acest mod contribuind si la dezvoltarea/promovarea tehnologiilor ecologice pentru producerea energiei.

Se solicită potențialilor parteneri să trimită o scrisoare de interes către Universitatea Politehnica din București la adresa marius.enachescu@cssnt-upb.ro până la data de 30.09.2018, care să conțină o motivație a interesului în proiect și experiența în proiecte similare. Se dorește ca viitorii parteneri să aibă cunoștințe și experiență în cel puțin unul din următoarele domenii:  sinteze chimice de nanomateriale de tip Pt, PtAu, PtCo cu dimensiunea nanoparticulelor in domeniul 2-10 nm; sinteze pe baza de ablatie laser in lichide/lichide ionice pentru nanoparticule de tip Pt, PtAu, PtCo cu dimensiunea nanoparticulelor in domeniul 2-20 nm; functionalizare nanomateriale grafenice.

Pentru informații suplimentare, sunteți invitați să trimiteți un mail către:

marius.enachescu@cssnt-upb.ro